SR1-0603-033
NTE Electronics
Res Thick Film 0603 33 Ohm 5% 0.063W(1/16W) ±200ppm/°C Molded SMD
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SR10603033
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    SR1-0603-033
  • Unit of Measure:
    Per Package
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Resistance Value:
    33 Ohm
  • Power Rating:
    0.063 (1/16) W
  • Tolerance:
    5 %
  • Case Size:
    0603
  • Temperature Coefficient:
    ±200 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C
  • Packaging:
    N/A
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 5 Packages
Can Ship immediately Buy all 5 in-stock or the regular minimum order quantity of 25