SMC0805J220
NTE Electronics
Cap Ceramic 22pF 50V C0G 5% SMD 0805 125°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SMC0805J220
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    SMC0805J220
  • Unit of Measure:
    Per Package
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Capacitance Value:
    22 pF
  • Voltage:
    50 VDC
  • Package/Case:
    0805
  • Tolerance:
    5 %
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 4 Packages
Ships today, if you order in Buy all 4 in-stock or the regular minimum order quantity of 25