R42-1D.5-24
NTE Electronics
Reed Relay 24VDC 2.2KOhm 0.5A SPST-NO(20.57x6.86x7.11)mm THT
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: R421D524
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    R42-1D.5-24
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO11181
  • Maximum AC Switching Voltage:
    N/A
  • Maximum DC Switching Voltage:
  • Maximum Carry Current:
    1.5 A
  • Maximum Switching Current:
    0.5 A