R12-17A3-24
NTE Electronics
Electromechanical Relay 24VAC 5A 4PDT (28.2x21.8x32.8)mm Plug-In General Purpose Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: R1217A324
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    R12-17A3-24
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    24 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    4PDT
  • Maximum Current Rating:
    5 A
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    Solder
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -30 to 55 °C