- R10-14A10-24
R10-14A10-24
NTE Electronics
Electromechanical Relay 24VAC 10A 3PDT (38.89x35.72x55.56)mm Plug-In General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description
Search Keywords: R1014A1024
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:NTE Electronics
Part No:R10-14A10-24
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490055
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Connector
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-30 to 50 °C