R10-11A10-240
NTE Electronics
Electromechanical Relay 240VAC 10A DPDT (38.89x35.72x55.56)mm Plug-In General Purpose Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description +
Search Keywords: R1011A10240
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    R10-11A10-240
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    240 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    0.187Quick Connect/Solder
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -30 to 50 °C