Search Keywords: NTE1V115
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    NTE1V115
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Varistor Voltage:
    171 V
  • Clamping Voltage:
    295 V
  • Clamping Current:
    N/A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Dimension:
    6 x 12 x 9 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    115 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    150 V
  • Maximum Surge Current:
    1200 A
  • Lead Style:
    Radial
  • Lead Pitch:
    5.08 mm
  • Tolerance Voltage:
    N/A
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 4
Can Ship immediately Buy all 4 in-stock or the regular minimum order quantity of 25