NTE16007-ECG
NTE Electronics
Polymeric Fuse 60V Max 40amp Ih=0.65 0.27- 0.48 Ohm Radial Lead
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: NTE16007ECG
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    NTE16007-ECG
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Hold Current:
    0.65 A
  • Trip Current:
    1.3 A
  • Maximum Current Rating:
    40 A
  • Maximum Voltage Rating:
    60 V
  • Maximum Trip Time:
    5.3@40A s
  • Minimum Initial Resistance:
    0.27 Ohm
  • Maximum Initial Resistance:
    0.48 Ohm
  • Package/Case:
    N/A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Packaging:
    N/A
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 2
Can Ship immediately Buy all 2 in-stock or the regular minimum order quantity of 25