Search Keywords: NEH150M25
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    NEH150M25
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Capacitance Value:
    150 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Voltage:
    25 VDC
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1
Can Ship immediately Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 40