74-MS2.5A-B
NTE Electronics
Fuse Subminiature Slow Blow Acting 2.5A 125V Axial 2.4 X 7mm
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 74MS25AB
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    74-MS2.5A-B
  • Unit of Measure:
    Per Package
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Subminiature
  • Fuse Size:
    2.4 x 7 mm
  • Acting:
    Slow Blow
  • Current Rating:
    2.5 A
  • Maximum AC Voltage Rating:
    125 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    N/A
  • Fuse Material:
    N/A
  • Mounting:
    Through Hole
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 3 Packages
Can Ship immediately Buy all 3 in-stock or the regular minimum order quantity of 10