74-5FC6.3A-B
NTE Electronics
Fuse Miniature Fast Acting 6.3A 250V Holder Cartridge 5 X 20mm Ceramic
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: 745FC63AB
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    74-5FC6.3A-B
  • Unit of Measure:
    Per Package
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Miniature
  • Fuse Size:
    5 x 20 mm
  • Acting:
    Fast
  • Current Rating:
    6.3 A
  • Maximum AC Voltage Rating:
    250 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    N/A
  • Fuse Material:
    Ceramic
  • Mounting:
    Holder
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 7 Packages
Can Ship immediately Buy all 7 in-stock or the regular minimum order quantity of 10