74-10FC15A-B
NTE Electronics
Fuse Midget Fast Acting 15A 1000V Holder Cartridge 10 X 38mm Ceramic Blister
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 7410FC15AB
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    74-10FC15A-B
  • Unit of Measure:
    Per Package
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Midget
  • Fuse Size:
    10 x 38 mm
  • Acting:
    Fast
  • Current Rating:
    15 A
  • Maximum AC Voltage Rating:
    1000 V