UD2-12NU-L
Nexem
Signal Relay 12VDC 1A DPDT(10.6x6.5x5.45)mm SMD
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: UD212NUL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Nexem
  • Part No:
    UD2-12NU-L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1200
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Coil Current:
    11.67 mA