NHD-C12864WC-FSW-FBW-3V3-M
Newhaven Display
Chip on Glass- Graphic - 128 x 64 Pixels - 3.3V - Serial/Parallel - Controller:ST7565R - 30-Pin FPC
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: NHDC12864WCFSWFBW3V3M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Newhaven Display
  • Part No:
    NHD-C12864WC-FSW-FBW-3V3-M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Display Format:
    128 x 64 Pixels
  • Resolution Standard:
    N/A
  • LCD Type:
    FSTN
  • Display Mode:
    Transflective
  • Data Color:
    Black
  • Background Color:
    White
  • Backlight:
    LED - White
  • Active Area:
    51.2 x 25.6 mm
  • Dimension:
    86.0 x 44.0 x 5.7 mm
  • Interface:
    Serial/Parallel
  • Supply Voltage:
    3.3 V
  • Touchscreen:
    No
  • Operating Temperature:
    -20 to 70 °C