NHD-0208BZ-FSW-GBW-33V3
Newhaven Display
LCD Character Display - 2 x 8 Character - STN- Gray - White 3V Backlight - 58.0 x 32.0 mm
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: NHD0208BZFSWGBW33V3
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Newhaven Display
  • Part No:
    NHD-0208BZ-FSW-GBW-33V3
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Display Format:
    2 x 8 Characters
  • Display Type:
    STN- GRAY
  • Display Mode:
    Transflective
  • Text Color:
    Blue
  • Background Color:
    White
  • Backlight:
    LED - White
  • Active Area:
    N/A
  • Character Size:
    5.56 x 2.96 mm
  • Dimension:
    58 x 32 mm
  • Interface:
    8-Bit Parallel
  • Supply Voltage:
    3.3 V
  • Operating Temperature:
    -20 to +70 °C