MP-1-3.0720MHZ
Mtron
Crystal 3.072MHz ±30ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 400Ohm 2-Pin HC-49/U Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Discontinued
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MP130720MHZ
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Mtron
  • Part No:
    MP-1-3.0720MHZ
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Standard Frequency:
    3.072 MHz
  • Load Capacitance:
    18 pF
  • Frequency Tolerance:
    ±30 ppm
  • Supplier Package:
    HC-49/U
  • Operating Temperature:
    -10 to 70 °C