TC1054-2.85VCT713
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.85V 0.05A Automotive 5-Pin SOT-23 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TC1054285VCT713
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    TC1054-2.85VCT713
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Function:
    LDO8385
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.12@50mA V
  • Load Regulation:
    0.58361%(Typ)
  • Accuracy:
    ±0.5 %
  • Line Regulation:
    0.058360%(Typ)
  • Junction to Ambient:
    2208358°C/W