TC1016-3.3VLTTR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.08A Automotive 5-Pin SC-70 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TC101633VLTTR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    TC1016-3.3VLTTR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.2@50mA,0.3@80mA V