TC1015-1.8VCT713
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 1.8V 0.1A Automotive 5-Pin SOT-23 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TC101518VCT713
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    TC1015-1.8VCT713
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.3(Max) mm
  • Function:
    LDO
  • Accuracy:
    ±0.5 %
  • Family:
    TC1015
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.12@50mA,0.25@100mA V