- PIC18F26K20-I/SS
PIC18F26K20-I/SS
Microchip Technology
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 3.6 V - Pins: 28 - Package type: SSOP 28– ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
Description
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 3.6 V - Pins: 28 - Package type: SSOP 28– Speed 64 MHz - Flash 64 kB – SRAM 3936 Bytes – EEPROM 1024 Bytes - I/O: 25 – A/D: 10 bit with 11 channels – 04 Timers – MSSP – CC
Search Keywords: PIC18F26K20ISS
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:PIC18F26K20-I/SS
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542310015
COO:TH
ECCN:3A991.a.2
Supplier Standard Pack:
47 -
Operating Temperature:-40 to 85 °C