PIC16LF819-I/SS
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 10MHz - 16 I/O - 3.5KB (2K x 14) FLASH Program Memory - 256 x 8 EEPROM - 256 x 8 RAM - 2 t ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 10MHz - 16 I/O - 3.5KB (2K x 14) FLASH Program Memory - 256 x 8 EEPROM - 256 x 8 RAM - 2 to 5.5V - 20-SSOP.