PIC16LF15356T-I/ML
Microchip Technology
Microcontroller - PIC XLP 16F - 8-Bit - 32MHz - 25 I/O - 28KB (16K x 14) FLASH - 224 x 8 EEPROM - 2K x 8 RAM - 1.8 to 3.6V - 2 ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
Description +
Microcontroller - PIC XLP 16F - 8-Bit - 32MHz - 25 I/O - 28KB (16K x 14) FLASH - 224 x 8 EEPROM - 2K x 8 RAM - 1.8 to 3.6V - 28-QFN (6x6) - T&R.