PIC16LF1509-E/ML
Microchip Technology
Microcontroller - PIC XLP 16F - 8-Bit - 20MHz - 17 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 512 x 8 RAM - A/D 12x10b, D/A 1x5b - 1.8 to 3. ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Microcontroller - PIC XLP 16F - 8-Bit - 20MHz - 17 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 512 x 8 RAM - A/D 12x10b, D/A 1x5b - 1.8 to 3.6V - 20-QFN (4x4).