PIC16F1829-E/SO
Microchip Technology
PIC XLP mTouch 16F Microcontroller - 8-Bit Core Size - 32MHz - 17 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 1K x 8 RAM - 1 ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description +
PIC XLP mTouch 16F Microcontroller - 8-Bit Core Size - 32MHz - 17 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 1K x 8 RAM - 1.8 to 5.5V - 20-SOIC.