MIC5317-3.3YM5-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R
Description +
Search Keywords: MIC531733YM5TR
  • Part No:
    MIC5317-3.3YM5-TR
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Line Regulation:
    0.02(Typ) %
  • Family:
    MIC5317
  • Load Regulation:
    25 mV
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Junction to Ambient:
    253 °C/W
  • Function:
    LDO
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.1 mm
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.11@50mA,0.31@150mA V