MIC5309-1.5YMT-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 1.5V 0.3A 6-Pin TDFN EP T/R
Description +
Search Keywords: MIC530915YMTTR
  • Part No:
    MIC5309-1.5YMT-TR
    EAR99
    5000
  • Load Regulation:
    0.48361%(Typ)
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Junction to Ambient:
    908358°C/W
  • Line Regulation:
    0.028360%/V(Typ)
  • Dimension:
    1.6 x 1.6 x 0.558356mm(Max)mm
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.2@300mA V