MIC5301-3.3YD5-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin TSOT-23 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC530133YD5TR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MIC5301-3.3YD5-TR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Family:
    MIC5301
  • Junction to Ambient:
    235 °C/W
  • Junction to Case:
    N/A
  • Load Regulation:
    0.15(Typ) %
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Function:
    LDO
  • Line Regulation:
    0.3 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.075@100mA,0.1@150mA V
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 0.87 mm