MIC5282-3.3YMME-TR
Microchip Technology
Standard Regulator Pos 3.3V 0.05A 8-Pin MSOP EP T/R
Description +
Search Keywords: MIC528233YMMETR
  • Part No:
    MIC5282-3.3YMME-TR
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.86 mm
  • Junction to Case:
    N/A
  • Junction to Ambient:
    N/A
  • Load Regulation:
    0.6(Typ) %
  • Function:
    Standard
  • Accuracy:
    ±3 %
  • Line Regulation:
    0.04(Typ) %/V
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    3@50mA V