- MIC5239-3.3YM
MIC5239-3.3YM
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A Automotive 8-Pin SOIC N Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC523933YM
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5239-3.3YM
HTS:8542390090
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
95 -
Line Regulation:0.5 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.35@150mA V
Junction to Ambient:63 °C/W
Junction to Case:N/A
Function:LDO
Accuracy:±1 %
Family:MIC5239
Dimension:4.93 x 3.94 x 1.48 mm
Load Regulation:30 mV