MIC5233-2.5YM5-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 0.1A Automotive 5-Pin SOT-23 T/R
Description +
Search Keywords: MIC523325YM5TR
  • Part No:
    MIC5233-2.5YM5-TR
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Family:
    MIC5233
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.3@50mA,0.4@100mA V
  • Junction to Case:
    N/A
  • Load Regulation:
    1 %
  • Junction to Ambient:
    235 °C/W
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.1 mm
  • Line Regulation:
    0.5 %