- MIC5209-4.2YS
MIC5209-4.2YS
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 4.2V 0.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC520942YS
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5209-4.2YS
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
78 -
Family:MIC5209
Load Regulation:0.5 %
Line Regulation:0.05 %/V
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V
Accuracy:±1 %
Junction to Ambient:50 °C/W
Junction to Case:8 °C/W
Dimension:6.5 x 3.5 x 1.6 mm