MIC5209-3.3YU-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T/R
Description +
Search Keywords: MIC520933YUTR
  • Part No:
    MIC5209-3.3YU-TR
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    750
  • Function:
    LDO
  • Dimension:
    10.67(Max) x 9.17(Max) x 4.6(Max) mm
  • Load Regulation:
    0.5 %
  • Junction to Case:
    2 °C/W
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Line Regulation:
    0.05 %/V
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V