MIC5209-2.5YS-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Description +
Search Keywords: MIC520925YSTR
  • Part No:
    MIC5209-2.5YS-TR
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Line Regulation:
    0.05 %
  • Load Regulation:
    0.5 %
  • Junction to Case:
    8 °C/W
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V
  • Junction to Ambient:
    50 °C/W
  • Dimension:
    6.5 x 3.5 x 1.6 mm