MIC5205-3.3YM5-TR
Microchip Technology
Fixed LDO Voltage Regulator - 2.5 V to 16 V in - 165 mV Dropout - 3.3 V out - 150 mA out - SOT-23-5 - 5-Pin.
Description +
Search Keywords: MIC520533YM5TR
  • Part No:
    MIC5205-3.3YM5-TR
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Function:
    LDO
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.1 mm
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.05@100uA,0.15@50mA,0.25@100mA,0.275@150mA V
  • Junction to Ambient:
    220 °C/W
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Line Regulation:
    0.012 %
  • Junction to Case:
    130 °C/W
  • Load Regulation:
    0.2 %