- MIC5205-2.7YM5-TR
MIC5205-2.7YM5-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.7V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Description
Search Keywords: MIC520527YM5TR
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5205-2.7YM5-TR
HTS:8542390090
COO:MY
ECCN:EAR99
Reel Pack:
3000 -
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.05@100uA,0.15@50mA,0.25@100mA,0.275@150mA V
Dimension:2.9 x 1.6 x 1.18356mmmm
Junction to Case:1308359°C/W
Line Regulation:0.0128360%/V
Junction to Ambient:2208358°C/W
Function:LDO8385
Accuracy:±1 %
Family:MIC5205
Load Regulation:0.28361%