MIC5205-2.5YM5-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R
Description +
Search Keywords: MIC520525YM5TR
  • Part No:
    MIC5205-2.5YM5-TR
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Line Regulation:
    0.012 %
  • Junction to Ambient:
    220 °C/W
  • Family:
    MIC5205
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Junction to Case:
    130 °C/W
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.1 mm
  • Load Regulation:
    0.2 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.05@100uA,0.15@50mA,0.25@100mA,0.275@150mA V