MIC5200-3.3YS-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Description +
Search Keywords: MIC520033YSTR
  • Part No:
    MIC5200-3.3YS-TR
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Dimension:
    6.5 x 3.5 x 1.6 mm
  • Family:
    MIC5200
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.35@100mA V
  • Line Regulation:
    0.1 %
  • Function:
    LDO
  • Junction to Case:
    15 °C/W
  • Load Regulation:
    0.16 %