MIC37151-1.8WR-TR
MIC37151-1.8WR-TR
Microchip Technology
In Stock: 0
Minimum Order: 188
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
MIC37151-1.8WR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 1.8V 1.5A 6-Pin(5+Tab) SPAK Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC3715118WR
  • Part No:
    MIC37151-1.8WR
    EAR99
    48
  • Load Regulation:
    1 %
  • Function:
    LDO
  • Family:
    MIC37151
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.35@750mA,0.5@1.5A V
  • Dimension:
    9.52(Max) x 8.13(Max) x 2.03(Max) mm
  • Line Regulation:
    0.5 %
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Junction to Case:
    2 °C/W