- MIC29201-3.3WU-TR
MIC29201-3.3WU-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.4A Automotive 6-Pin(5+Tab) TO-263 T/R
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Description
Search Keywords: MIC2920133WUTR
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC29201-3.3WU-TR
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:CN
ECCN:EAR99
Reel Pack:
750 -
Function:LDO8385
Accuracy:±1 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.15@1mA,0.6@400mA V
Line Regulation:0.18360%
Load Regulation:0.168361%
Family:MIC29201
Junction to Ambient:N/A
Junction to Case:38359°C/W