MIC2004-0.5YM5-TR
Microchip Technology
USB Power Switch Single 5.5V 0.5A 5-Pin SOT-23 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC200405YM5TR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MIC2004-0.5YM5-TR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Current Limit:
    0.5 A
  • Enable Logic:
    Active High
  • Maximum Input Voltage:
    5.5 V
  • Family:
    MIC2004
  • Maximum Power Dissipation:
    N/A
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.1 mm