MCP4661T-104E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 256 Position - Non-Volatile - Automotive - 14-Pin TSSOP - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4661T104EST
  • Part No:
    MCP4661T-104E/ST
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Family:
    MCP4661
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)
  • Memory Type:
    Non-Volatile
  • Dimension:
    5 x 4.4 x 1 mm