MCP4632T-104E/UN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 129 Position - Volatile Linear - Automotive - 10-Pin MSOP - Tape&Reel
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4632T104EUN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP4632T-104E/UN
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.854713mmmm
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Memory Type:
    Volatile4720
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)4712
  • Maximum Supply Current:
    0.0025(Typ) mA
  • Family:
    MCP4632
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V