MCP45HV51-503E/MQ
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 256 Position - Volatile 20-Pin QFN EP - Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP45HV51503EMQ
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP45HV51-503E/MQ
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    73
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    ±5 V
  • Dimension:
    5 x 5 x 0.884713mmmm
  • Digital Supply Voltage:
    1.8 to 5.5 V
  • Memory Type:
    Volatile4720
  • Maximum Single Supply Voltage:
    36 V
  • Family:
    MCP45HV51
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)4712
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    ±18 V
  • Maximum Supply Current:
    0.045(Typ) mA
  • Minimum Single Supply Voltage:
    10 V