MCP45HV31-502E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 5kOhm - 128 Position - Volatile 14-Pin TSSOP - Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP45HV31502EST
  • Part No:
    MCP45HV31-502E/ST
    EAR99
    96
  • Maximum Single Supply Voltage:
    36 V
  • Family:
    MCP45HV31
  • Minimum Single Supply Voltage:
    10 V
  • Maximum Supply Current:
    0.045(Typ) mA
  • Digital Supply Voltage:
    1.8 to 5.5 V
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    ±5 V
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    ±18 V