MCP4551T-104E/MF
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 257 Position - Volatile Linear - Automotive - 8-Pin DFN EP - Tape&Reel
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4551T104EMF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP4551T-104E/MF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3300
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)4712
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.884713mmmm
  • Family:
    MCP4551
  • Maximum Supply Current:
    0.0025(Typ) mA
  • Memory Type:
    Volatile4720
  • Digital Supply Voltage:
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V