MCP4361-503E/ML
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 256 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 20-Pin QFN EP - Tube
Description +
Search Keywords: MCP4361503EML
  • Part No:
    MCP4361-503E/ML
    EAR99
    91
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Family:
    MCP4361
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V