MCP4262-103E/UN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 256 Position - Non-Volatile - Automotive - 10-Pin MSOP - Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4262103EUN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP4262-103E/UN
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)
  • Memory Type:
    Non-Volatile
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.85 mm
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V