MCP4241-502E/P
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 5kOhm - 128 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 14-Pin PDIP - Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4241502EP
  • Part No:
    MCP4241-502E/P
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    30
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Family:
    MCP4241
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V