- MCP4241-104E/ST
MCP4241-104E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 128 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 14-Pin TSSOP - Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MCP4241104EST
Supplier:Microchip Technology
Part No:MCP4241-104E/ST
HTS:8542390090
COO:MY
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
96 -
Memory Type:Non-Volatile4720
Maximum Single Supply Voltage:5.5 V
Digital Supply Voltage:N/R
Minimum Dual Supply Voltage:N/R
Dimension:5 x 4.4 x 14713mmmm
Maximum Supply Current:0.55(Typ) mA
Maximum Dual Supply Voltage:N/R
Control Interface:Serial (4-Wire, SPI)4712
Minimum Single Supply Voltage:1.8 V