MCP4231T-103E/ML
Microchip Technology
Digital Potentiometer - Volatile - Linear - 2 Circuits - 10k Ohms - ±20% - 150ppm/°C - 1.8V to 5.5V Supply - 16-VQFN Exposed P ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Digital Potentiometer - Volatile - Linear - 2 Circuits - 10k Ohms - ±20% - 150ppm/°C - 1.8V to 5.5V Supply - 16-VQFN Exposed Pad - Surface Mount -T&R.
Search Keywords: MCP4231T103EML
  • Part No:
    MCP4231T-103E/ML
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3300
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Family:
    MCP4231
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V